Život bez ústavu

V minulém roce ukončila organizace Vyšší Hrádek, poskytovatel sociálních služeb provoz pobytové sociální služby v ústavní budově – bývalé Piaristické koleji, v Piaristické ulici čp. 185. Původně zde bydlelo až 100 dospělých lidí s mentálním postižením.
V současné době poskytuje Vyšší Hrádek, p.s.s. pobytové sociální služby v běžných domech a bytech. Jak hodně se změnil život lidí, kteří služby využívají? Zásadně! Například v tom, že nemusí denně potkávat na dlouhých chodbách dalších 99 lidí a početnou skupinu pracovníků. V domácnosti bydlí cca 4 lidé. Podmínky pro bydlení jsou nesrovnatelné- soukromí, klidný život, aktivity a rozvoj.
Pracovníci Vyššího Hrádku, p.s.s. se učí v novém prostředí poskytovat odpovídající služby, které vychází z potřeb každého člověka. Věřte, že je náročné, přistupovat k dospělému člověku partnersky a rovnocenně. Právě přístup asistentů – pracovníků v sociálních službách je klíčový. Může být cestou k osamostatňování i nezávislosti na sociálních službách, ale také zbytečně pečovatelský a rozvoj omezující. Jde o opravdu náročnou práci, které si velice vážím.
Na cestě z ústavu do běžného života stojí nenápadně v pozadí velmi důležití lidé, kteří si zaslouží velké poděkování. Mluvím o veřejných opatrovnících, kteří byli soudem určeni, aby v právních úkonech zastupovali lidi, kterým jejich svéprávnost byla z různých důvodů omezena. Trpělivě každého provází na jeho životní cestě. Město Brandýs nad Labem – Stará Boleslav má ustanoveno veřejných opatrovníků hned několik. Jejich práce je velmi náročná a hlavně zodpovědná.
Ivan Semecký, Vyšší Hrádek, p.s.s.

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Související novinky

O nás

Jsme Vyšší Hrádek p.s.s. - příspěvková organizace Středočeského kraje, která poskytuje pobytové sociální služby v běžných zřizovatelem zakoupených či pronajatých domácnostech
(chráněné bydlení a domov pro osoby se zdravotním postižením) a dále ambulantní sociální službu denní stacionář.

logoCB

Podpořte nás nákupem v e-shopu!

Back to Top