Warning: Declaration of kopa_mobile_menu::start_el(&$output, $item, $depth, $args = Array, $ids = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $data_object, $depth = 0, $args = NULL, $current_object_id = 0) in /home/www/vyssihradek.cz/www/vyssihradek.cz/wp-content/themes/circle-2.0.1/library/front.php on line 1882
Tour de Labe projela Brandýsem i Starou Boleslaví | Vyšší Hrádek, p.s.s.

Tour de Labe projela Brandýsem i Starou Boleslaví

Je sobotní podvečer 5. srpna a peleton zhruba třiceti cyklistů přijíždí ná nádvoří brandýského zámku. Zde je čeká občerstvení po dlouhé cestě z Poděbrad, která byla první polovinou třetí z pěti etap lemujících nejdelší řeku s pramenem na našem území. Příznivci Labské stezky, o.s. vyčerpaní, ale plní dobré nálady, dopějí za doprovodu kytary poslední písně a pak už se odebírají načerpat síly na nedělní jízdu do Štětí.

Šestý ročník Tour de Labe se jede od června do října, vždy první víkend v měsíci a kopíruje jeden z nejvýznamnějších evropských toků od pramene u Labské boudy až do historického německého města Riesa. „Cílem je propagovat Labskou cyklotrasu od pramene k moři bez bariér. Od roku 2010 mapujeme bariéry, abychom následně mohli působit na jejich odstranění,“ shrnuje nejdůležitější poslání putovního závodu jeho organizátor Ing. Arch. Jan Ritter.

Jedná se především o bariéry na samotných cestách, jako jsou obrubníky, stupně, schodiště, které překáží nejen handikapovaným,  ale i rodinám s dětmi v kočárcích, seniorům, cykloturistům s bagáží a všem hůře pohyblivým občanům. Dále se občanské sdružení Labská cesta snaží propagovat cenově dostupné a bezbariérové ubytování, možnosti stravování a ostatní služby pro všechny handicapované. Poslední kapitolou jeho zájmu jsou veškeré služby a turistické atrakce dostupné bez rozdílu všem, zdravým i handicapovaným.

Nedělní sraz účastníků je prvním zátěžovým testem vyhlídkové plošiny na nově postaveném mostě a po úvodních slovech organizátora Jana Rittera a metodičky Hany Verflové, která krátce nastínila projekt transformace Vyššího Hrádku, p.s.s., jehož uživatelé se do pelotonu rovněž zapojili, se vyjelo na druhý konec mostu do kostela sv. Václava. Odtud se po výkladu brandýské místostarostky Mgr. Niny Novákové vydal houf cyklistů přes Kostelec nad Labem, Neratovice a Mělník do Štětí.

„Dojmů bylo opravdu hodně. V Brandýse samozřejmě zámek a nové cyklostezky. Největší zážitek po oba dva dny byl erudovaný výklad paní Mgr. Niny Novákové na zámku a ranní nedělní prohlídka basiliky sv.Václava a kostela sv.Klimenta. Nezapomenutelná byla pak krypta sv. Kosmy a Damiána, kde jsme si společně zazpívali chorál Svatý Václave, vévodo české země,“ shrnul své nejsilnější zážitky z našeho města Jan Ritter.

Uživatelé Vyššího Hrádku si nejvíce cenili svých sportovních výkonů. „Největší radost mám z toho, že jsme dojeli až do Neratovic, když původní plán byl jet jenom do Kostelce,“ přiznal Luboš Bauer, který trasu absolvoval na paralelním dvojkole. „Bylo příjemné strávit nedělní den aktivně, navíc jsem dostal tričko Tour de Labe, na které jsem moc pyšný. Příští rok se určitě zúčastním zase,“ nechal se slyšet další z účastníků, Lukáš Martinovský.

Jan Ritter s nadšením sobě vlastním poodhalil filosofii celé Tour: „Snažíme se každým rokem projet něco nového. Letos vedly naše trasy poprvé přes Lázně Velichovky, Lázně Bohdaneč, Sadskou, Kersko, Přerov nad Labem, Neratovice, Liběchov, Štětí, Lovosice. Rozšiřujeme koridor poznávání,“ a nezapomněl vyzvat i místní podnikatele: „Hledáme tipy na možnosti vytvoření bezbariérového ubytování a služeb podél Labské cyklotrasy. Tudíž vyzýváme místní majitele penzionů, hotelů, restaurací a kempů, kteří by měly zájem tímto směrem rozvíjet možnosti služeb bez bariér, aby se ozvali na: jan.ritter@labskastezka.cz nebo na tel. 777 55 66 90.“

Miroslav Ondra, Vyšší Hrádek, p.s.s.

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Související novinky

O nás

Jsme Vyšší Hrádek p.s.s. - příspěvková organizace Středočeského kraje, která poskytuje pobytové sociální služby v běžných zřizovatelem zakoupených či pronajatých domácnostech
(chráněné bydlení a domov pro osoby se zdravotním postižením) a dále ambulantní sociální službu denní stacionář.

logoCB

Podpořte nás nákupem v e-shopu!

Back to Top