Warning: Declaration of kopa_mobile_menu::start_el(&$output, $item, $depth, $args = Array, $ids = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $data_object, $depth = 0, $args = NULL, $current_object_id = 0) in /home/www/vyssihradek.cz/www/vyssihradek.cz/wp-content/themes/circle-2.0.1/library/front.php on line 1882
Stejně jako kdokoli jiný… Stejně jako VY! | Vyšší Hrádek, p.s.s.

Stejně jako kdokoli jiný… Stejně jako VY!

Organizace Vyšší Hrádek, p.s.s. se před pěti lety vydala cestou zásadní změny v poskytování sociálních služeb – cestou TRANSFORMACE. Co nás k tomu vedlo? Jak vlastně chápeme transformaci?

Začněme třeba takhle: je dokázáno, že lidé s postižením nepotřebují žít v ústavech, ať už je jejich postižení jakkoli závažné.
Existuje mnoho studií, úvah a argumentů vysvětlujících PROČ transformovat sociální služby, proč měnit zaběhnuté systémy a zdánlivě dobře fungující ústavní péči, proč podporovat lidi s různým postižením ke změně vlastního života. Přitom někdy stačí jen říct, že ŽÍT V ÚSTAVU PROSTĚ NENÍ NORMÁLNÍ. Kdo z vás si umí představit bydlení s dalšími třeba šedesáti spolubydlícími, společné obědy ve velké jídelně (navíc s jídlem, které jste si tak úplně nevybrali), sdílení ložnice s jinými třemi (nebo šesti) dospělými lidmi… Už teď se zdá, že jsme se dostali na nějaký hodně špatný tábor.
Nechceme odsuzovat snahy lidí, kteří mnohdy výborně a tak, jak je za daných okolností v daném prostředí nejlépe možné, pomáhají lidem žijícím v těchto „ústavních zařízeních“ zvládat každodenní život. Víme, že některé ústavy fungují lépe než jiné… Jenže – ani ty nejlepší nemohou dosáhnout stejné kvalitativní úrovně jako patřičně podporované skupiny začleněné do běžné společnosti.
Transformace sociálních služeb je pojem skrývající obrovské množství změn od těch nejhmatatelnějších – změny ve formě bydlení, až po ty neuchopitelné – přehodnocení postojů jednotlivých pracovníků a náhledu na vlastní profesi i změna ve vnímání dané otázky odbornou a laickou veřejností.
V naší organizaci se snažíme zaměřit na všechny aspekty transformačního procesu a v konečném důsledku umožnit lidem s postižením žít v kontaktu a souladu se sebou samým i okolním světem.
Jako jedna ze 33 organizací v ČR jsme se zapojili do projektu MPSV ČR na podporu transformace sociálních služeb. Pro to, abychom získali podporu z tohoto projektu, bylo potřeba nastavit tzv. transformační plán. Tento plán musí být schválen Radou Středočeského kraje (již proběhlo) a posléze MPSV ČR, poté je podkladem pro podání investiční žádosti. Pokud budeme v projektu úspěšní, získáme dostatečnou finanční podporu k tomu, abychom mohli dostát naší vizi a poskytovat sociální služby pouze neústavní formou a umožnit lidem s postižením žít v domácnostech, v běžném prostředí, tak jako jsme zvyklí my všichni.

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Související novinky

O nás

Jsme Vyšší Hrádek p.s.s. - příspěvková organizace Středočeského kraje, která poskytuje pobytové sociální služby v běžných zřizovatelem zakoupených či pronajatých domácnostech
(chráněné bydlení a domov pro osoby se zdravotním postižením) a dále ambulantní sociální službu denní stacionář.

logoCB

Podpořte nás nákupem v e-shopu!

Back to Top