Warning: Declaration of kopa_mobile_menu::start_el(&$output, $item, $depth, $args = Array, $ids = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $data_object, $depth = 0, $args = NULL, $current_object_id = 0) in /home/www/vyssihradek.cz/www/vyssihradek.cz/wp-content/themes/circle-2.0.1/library/front.php on line 1882
Může člověk s mentálním postižením pracovat? | Vyšší Hrádek, p.s.s.

Může člověk s mentálním postižením pracovat?

Vyšší Hrádek, p.s.s v Brandýse nad Labem poskytuje sociální služby lidem s mentálním popř. kombinovaným postižením. Některým z těchto lidí se podařilo najít zaměstnání na otevřeném trhu práce a začali pracovat v restauraci Toscca v Čelákovicích. Přinášíme Vám rozhovor s provozovatelem této restaurace, panem Danielem Kolářem. Jaké má zkušenosti se zaměstnáváním lidí s postižením? Co mu to přineslo nebo vzalo? To se dozvíte v následujících řádcích.

Jak jste vnímal lidi s mentálním postižením, než jste je zaměstnal?

Věděl jsem, ještě z doby svého působení v Praze, že tam pracují v různých kavárnách nebo chráněných dílnách. Když jsem byl na nějaké letní akci zde v Brandýse, navštívil jsem stánek Čajovny, kde mi lidé s postižením nejen poradili s výběrem čaje, ale čaj mi i dobře uvařili. A tak jsem začal přemýšlet a zvažovat, zda by člověk s mentálním postižením, pokud by dostal příležitost, zvládal práci i v moderní restauraci.

Jak jste se tedy společně poznali?

Byla to náhoda. Obě ženy, které dnes v restauraci pomáhají s úklidem, mě oslovily samy. Říkaly, že bydlí blízko restaurace, že si hledají práci, a tak je napadlo, zkusit to tady v restauraci. Říkaly, že ve svém bytě si umí uklízet samy, že potřebují peníze, a také mají dost volného času.

A co rozhodlo, že jste je zaměstnal?
Jak jsem řekl, už dříve jsem uvažoval, zda by člověk s mentálním postižením mohl dobře pracovat i v moderní restauraci. A najednou tady ta příležitost prostě byla. Pro obě ženy i pro mě! Vůbec jsem neváhal, rozhodl jsem se tu šanci využít. A třeba i pomoct! Prostě to zkusit!

Jaký je pracovní den obou žen?

Naprostou výhodou jsou pro mě jejich časové možnosti. Mohou pracovat o víkendech, popř. svátcích, což často jiným pracovníkům nevyhovuje. Tak jedna paní pravidelně uklízí v sobotu dopoledne, druhá pak v neděli. Na práci v jiných dnech se domlouváme podle potřeby.
Ženy musí uklidit celé prostory restaurace, včetně hygienického zázemí a prostorů pro zaměstnance. Do práce chodí společně s asistentkou, která jim občas řekne, co je třeba ještě udělat. Také jsem si všiml, že přesný postup prací mají v takové knížce i s fotkami a konkrétními čisticími prostředky. Pro mě je důležitá kvalita úklidu restaurace. A ta je vždy splněna!

Jak je vnímáte teď, po roce?

Zjistil jsem, že jsou jako my všichni ostatní. Na jedné straně potřebují práci, za ni peníze, ale občas se snaží i něco „ošvindlovat.“ Ale nikdy jsem se nesetkal s vysloveně špatnou reakcí. Když se mi, hlavně zpočátku, při úklidu něco nelíbilo, prostě jsem jim to řekl a ony práci už příště odvedly dobře. A mají opravdu velkou vstřícnost i k práci navíc, třeba i mimo pravidelné víkendy.
Během našeho prvního společného roku jsme se i sblížili. Mám i takovou milou vzpomínku. Pozval jsem obě ženy na zmrzlinový pohár. A ony mi následující víkend přinesly bábovku se slovy: „Pane šéfe, to jsme upekly samy pro Vás, když jste nám dal tu zmrzlinu.“
Vím, že si obě ženy rády povídají. Za tu dobu, co je znám, jsem pochopil, jak je to pro obě důležité. Vždy se rád zapojím, ale občas se musím omluvit a věnovat se svým povinnostem. Zjistil jsem, že to umějí pochopit. To spolu pak prohodíme jen pár slov a „jdeme si každý po své práci.“

Změnil se nějak Váš pohled na lidi s mentálním postižením?

Já se vlastně neměním. Vždy jsem si říkal, že „TO“ se může stát každému z nás, v každé rodině. Tak to vnímám. A navíc jsem pro sebe získal odpověď. Dnes už vím, že lidé s mentálním postižením mohou pracovat i v moderní restauraci, práci potřebují dobře vysvětlit, pak ji i dobře odvedou. Práce je i pro ně součástí života, stejně tak, jako pro každého z nás.

„Práce přináší kromě peněz také smysluplné využití vlastního času. Obojí uživatelům našich služeb chybí, proto je podpora při hledání práce jednou z našich hlavních priorit,“ říká vedoucí služby Chráněné bydlení VH, p.s.s. Mgr. Jana Medlíková.
Děkujeme panu Kolářovi, že se nebál a dal příležitost.

Restaurace Toscca bohužel musela ukončit svou činnost. Pan Kolář však provozuje ještě jednu restauraci – Club Pohoda (Královice Brandýs n. L.), kde Vás rádi přivítají.

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Související novinky

O nás

Jsme Vyšší Hrádek p.s.s. - příspěvková organizace Středočeského kraje, která poskytuje pobytové sociální služby v běžných zřizovatelem zakoupených či pronajatých domácnostech
(chráněné bydlení a domov pro osoby se zdravotním postižením) a dále ambulantní sociální službu denní stacionář.

logoCB

Podpořte nás nákupem v e-shopu!

Back to Top