Warning: Declaration of kopa_mobile_menu::start_el(&$output, $item, $depth, $args = Array, $ids = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $data_object, $depth = 0, $args = NULL, $current_object_id = 0) in /home/www/vyssihradek.cz/www/vyssihradek.cz/wp-content/themes/circle-2.0.1/library/front.php on line 1882
Kam kráčí Vyšší Hrádek, p.s.s.? | Vyšší Hrádek, p.s.s.

Kam kráčí Vyšší Hrádek, p.s.s.?

Za posledních pět let se Vyšší Hrádek, poskytovatel sociálních služeb, hodně změnil. Ke službě domov pro osoby se zdravotním postižením poskytované v budově v Piaristické ulici, přibyly služby chráněné bydlení a denní stacionář. Tím ale změny nekončí. Co čeká Vyšší Hrádek, p.s.s. dál, jsme se ptali jeho ředitele, Mgr. Ivana Semeckého.

V příštím roce chcete opustit budovu v Piaristické ulici. Proč?

Prostředí, kde člověk žije, má zásadní vliv na to, jak svůj život prožívá. Představte si život v jednom domě s dalšími sto lidmi, kteří mají minimum soukromí, téměř žádné možnosti k úpravě svého „bydliště“ podle vlastních představ, kde chodba je „obývákem“, jímž denně projdou desítky pracovníků a návštěv. V absurdním prostředí se nedá žít normálně – budova v Piaristické ulici není místem, kde by se dalo normálně žít.
O to opustit budovu se snažíme už několik let – část obyvatel se přestěhovala do domácností služby Chráněné bydlení VH, p.s.s. , někteří se vrátili k rodinám, některým jsme pomohli najít sociální službu pro ně vhodnější. V loňském roce vznikly v Brandýse a okolí také domácnosti služby Domov pro osoby se zdravotním postižením VH, p.s.s. Tyto domácnosti jsou obdobně jako domácnosti chráněného bydlení v běžné zástavbě, jejich obyvatelům, zpravidla 3 – 5 lidem, poskytují potřebnou podporu asistenti. Během příštího roku by se do domácností mělo přestěhovat i zbývajících 40 obyvatel domu v Piaristické ulici.

A když se někdo z obyvatel budovy rozhodne, že do domácnosti se stěhovat nechce?

Pak se budeme snažit pomoci mu najít službu, která by vyhovovala jeho potřebám i požadavkům.

Co bude s budovou dál?

Pro zázemí organizace hledáme menší budovu v Brandýse. O tom, co bude s budovou v Piaristické, rozhodne její vlastník – Středočeský kraj.

Proč je podle Vás lepší poskytovat sociální služby v samostatných a často značně od sebe vzdálených bytech, než v jedné budově?

Normální je bydlet v bytech nebo domech. Když existuje normální prostředí, kde lze poskytovat služby, proč hledat jiný způsob, navíc takový, který by si nejspíš nikdo z nás sám k životu nevybral?
Brandýs nad Labem – Stará Boleslav je jedním z prvních měst v republice, které vyšlo podobným snahám vstříc a svým postojem podpořilo myšlenku zavřít ústav a dopřát lidem možnost žít mimo něj. Desítky lidí, kteří už v domácnostech žijí a kteří se zapojili do běžného života, jsou důkazem, že to je správná cesta. Náš dík patří i obyvatelům města – to že lidé z ústavu dnes dokážou žít mimo něj, je náš společný úspěch.

Na závěr chci poděkovat všem těm, kteří mají o našich snahách pochybnosti, ale mají chuť diskutovat. Jedině z otevřených diskusí totiž může vzejít něco konstruktivního…

Alena Pudlovská
Vyšší Hrádek, p.s.s.

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Související novinky

O nás

Jsme Vyšší Hrádek p.s.s. - příspěvková organizace Středočeského kraje, která poskytuje pobytové sociální služby v běžných zřizovatelem zakoupených či pronajatých domácnostech
(chráněné bydlení a domov pro osoby se zdravotním postižením) a dále ambulantní sociální službu denní stacionář.

logoCB

Podpořte nás nákupem v e-shopu!

Back to Top